KISIRLIK BULGUR
KISIRLIK BULGUR

kısırlık bulgur (869452100102)

Fiyat : ₺12,00  + KDV
KDV Dahil : ₺12,96

sadece özel doğal buğdaydan yapılmış. tadını bir defa alınca bir daha unutamayacağınız doğal bir lezzet.

bulgurun besin değeri

100 gram bulgur;

  • 68,91 gram karbonhidrat,
  • 1 gram yağ,
  • 10,3 gram lif,
  • 5 miligram sodyum,
  • 262 miligram potasyum,
  • 30 miligram kalsiyum,
  • 4,7 miligram demir içeriyor.

bulgur, enerji verir!

bulgurun karbonhidrat değeri yüksektir ve dolayısıyla okul çağındaki çocuklar ve yorucu işlerde çalışanlar için gayet uygundur.

bulgur, kolesterolü dengede tutar!

bulgur, yüksek oranda lif içerdiği için kolesterol değerimizi dengelemeye, kötü kolesterolün yükselmesini önlemeye yardımcıdır.

bulgur, sinir ve sindirim sistemlerinin fonksiyonlarını destekler!

sinir ve sindirim sistemlerinin çalışabilmesi için yeterli miktarda b1 vitamini almak çok önemlidir. bulgur da b1 vitamini bakımından zengin olduğu için sinir ve sindirim sistemlerimizin tam kapasite ile çalışmasına yardım eder. bulgur, b12 dışında tüm vitaminleri içerdiği için zengin bir b vitamini kaynağıdır. özellikle de b1 vitamininin sindirim sistemini rahatlatıcı, hızlandırıcı özelliği bağırsakları çalıştırır, bağırsak kaynaklı sorunların yaşanma riskini düşürür. en çok da bağırsak kanseri teşhisi konan kişilerin düzenli olarak bulgur tüketmeleri öneriliyor. zira bağırsak kanseri tedavisinin doğal yöntemler ayağında bulgura büyük görevler düşüyor.

bulgur, kan şekerini dengeler!

şeker hastalığı günümüzde tüm toplumlarda en yaygın olan hastalıklardan birisidir. bulgurun uzun süre tokluk vermesi, kana yavaş bir şekilde karışıyor olması hem kan şekerinin ani iniş çıkışlarını engeller hem de kilo kontrolüne yardım eder. bu bakımdan bulguru sadece pilav olarak değil, salatalarda, çorbalarda da tüketmek önemlidir.

bulgur, kalp ve damar sağlığını korur!

kalp ve damar hastalıkların temel sebepleri kan şekerinin ve kolesterolün dengesizliğidir. bulgur yüksek oranda lif içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü olması gereken seviyede tutar ve kan şekerini de dengeler. dolayısıyla bulgurun kalp ve damar hastalıklarını önlediği bir gerçektir. çünkü kalbe ve beyne giden damarlar bulgurdaki lif sayesinde sağlıklı kalır, kalp krizi ve beyin kanaması riski de azalır.

hamilelik döneminde bulgur tüketilmeli!

hamilelik dönemindeki kadınlar için folik asit çok önemlidir. bu sebeple doktorlar hamilelerin çoğunluğuna folik asit takviyesi reçete ederler. çünkü hamilelik döneminde folik asidin yeterli oranda alınması demek, bebeğin beyin gelişiminin gerektiği oranda ilerlemesi demektir. bu bakımdan hamilelik döneminde düzenli olarak bulgur tüketen kadınlar hem kendi sinir, sindirim sistemlerini korurlar hem de bebeğin beyin gelişimini desteklemiş olurlar.

bulgur, bağırsak dostudur!

bağırsaklarımızın doğru şekilde çalışabilmesi için her gün yeterli miktarda lif almak, lifli gıdalar tüketmek gerekiyor. bulgur da lif oranı yüksek olan bir doğal besin olduğu için düzenli olarak bulgur tüketmek bağırsak ve sindirim sorunlarını önleyebilir. bağırsak kanseri riskini azaltabilir. bu bakımdan gelişme çağındaki çocuklara ve hamilelere özellikle bulgur tüketmeleri öneriliyor.

bulgur, zihinsel gelişimi destekler!

zihinsel gelişim denince ilk olarak aklımıza gelenlerden birisi yeterli miktarda folik asit alınmasıdır. hatta bunun için gebelik dönemindeki kadınlara ve kimi zaman gelişme çağındaki çocuklara folik asit takviyesi yapılır. aslında bu amaçla haftada 2 öğün bulgur yemek de ihtiyaç duyulan folik asidin bir bölümünü almaya yardımcı olur.

bulgur, kanserden korur!

 

 

 

kanser, günümüzde en yaygın olarak görülen hastalıklardan birisidir. neredeyse tüm organlarımızla ilgili bir kanser oluşumu söz konusu olabiliyor. kanserin bu denli yaygın olmasının en önemli sebebi de sağlıksız beslenmedir. düzenli olarak bulgur tüketmenin başta kolon kanseri olmak üzere pek çok kanser türünü önleyebildiği biliniyor. çünkü bulgurun besin değeri yüksek, tüm vücuda faydaları, katkıları da fazladır.